Çocuklarda dikkat eksikliği eğitim hayatında başarısızlığa yol açmaktadır. Bu nedenle çocuğunuzda dikkat eksikliğinin fark edilmesi ya da dikkatinin geliştirilmesi, çocuğun eğitim hayatında başarısı açısından son derece önemlidir.

Dikkat Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

Çocuklarınızda dikkat eksikliğinin olup olmadığı, çocuğun yaşına göre beklenen odaklanmayı gösterememesi ile fark edilebilir.

Bunun için çocuklarımızın hangi yaşta beklentilerimizin ne olduğunu bilmemiz gerekmektedir. Erken çocukluk döneminde çocuğun, öğretmenin kendisinden yapmasını istediği şeylere karşı tepkisiz kalması ya da yaparken başka bir şeyle uğraşmaya başlaması dikkat eksikliğini gösterir.

Bunların yanı sıra sınıfta bir etkinlik yapılırken çocuğun yanındaki arkadaşının ayağına vurması, saçındaki tokayı çıkarmaya çalışması, ayağa kalkıp dolaşması, yaptığı resmi bir-iki çizik atıp “bitti” demesi dikkat eksiği işaretlerinin çeşitleridir.

Dikkat Eksikliği Nasıl Giderilir?

Çocukluk döneminde dikkat eksikliği, çocukların tablet, bilgisayar, televizyon ve akıllı telefonlardan uzak tutulmasının yanı sıra çocuğa yaptırılan etkinlikler sayesinde giderilebilir. Bunun için başladığı işi bitirmesi için onu teşvik etmek, mutlaka yapılması gerektiğini anlatmak önemlidir.

Bir konunun ya da oyuncağın detaylarına kadar ilgilenmesi, odaklanmasını gerçekleştirerek bir etkinliği başarılı bir şekilde bitirmesi gelişimi açısından önemli adımlardır.

Ayrıca dikkat eksikliğinin kaynakları farklı nedenlerde olabilir. Bunlar detaylandırılmalı, iyi gözlem yapılmalı, gerektiğinde bir uzmana danışılmalıdır.